Event

Title: Aust / USA Late Model Challenge – Litre Sprints Challenge
When: January 1st, 2014
Category: event

AMCA Nationals, Wingless Sprints, Street Stocks, National 4’s, Junior Sedans, Limited Sedans.

Gates open @ 3pm Racing starts @ 6pm

Result of the event "Aust / USA Late Model Challenge – Litre Sprints Challenge"

STREET STOCKS

Heat 1:  1st LJ Gray, 2nd Luke Gray, 3rd Jay Walters

Heat 2:  1st Jay Walters, 2nd Luke Gray, 3rd Ryan Green

Feature:  1st Luke Gray, 2nd Geoff Rose, 3rd Ryan Green

 

JUNIOR SEDANS

Heat 1:  1st Brady Haynes, 2nd Chris Corbett, 3rd Josh Rose

Heat 2:  1st Chris Corbett, 2nd Josh Rose, 3rd Aiden Weir

Feature:  1st Josh Rose, 2nd Chris Corbett, 3rd Brady Haynes

 

LIMITED SEDANS

Heat 1:  1st Dallas Rose, 2nd David Mortimer, 3rd Ivan Polson

Heat 2:  1st David Mortimer, 2nd Ivan Polson, 3rd Michael English

Heat 3:  1st Dallas Rose, 2nd David Mortimer, 3rd Ivan Polson

Feature:  1st David Mortimer, 2nd Dallis Rose, 3rd Michael English

 

LITRE SPRINTS

Heat 1: 1st Kurt Wilson, 2nd Brad Seagrove, 3rd Trent Scofield

Heat 2:  1st Kurt Wilson, 2nd Ethan Eyers, 3rd Brad Seagrove

Feature:  1st Ethan Eyers

 

WINGLESS SPRINTS

Heat 1:  1st Steve Allen, 2nd Adam Wallace, 3rd Mick Santin

Heat 2:  1st Adam Wallace, 2nd David Eggins, 3rs Aaron Ackerley

Heat 3:  1st David Eggins, 2nd Steve Allen, 3rd Aaron Ackerley

Feature:  1st Adam Wallace, 2nd David Eggins, 3rd Aaron Ackerley

 

NATIONAL 4’s

Heat 1:  1st Amy Gordon, 2nd Ben Scully, 3rd Aaron Knox

Heat 2:  1st Aaron Knox, 2nd Amy Gordon

Feature:  1st Mel Rachow, 2nd Ben Scully, 3rd Aaron Knox

 

AMCA NATIONALS

Heat 1:  1st Stuart Hall, 2nd Nick Stubbs, 3rd Andrew Firth

Heat 2:  1st Shane Newstead, 2nd Nick Stubbs, 3rd John Slack

Heat 3:  1st Stuart Hall, 2nd Michael Barnard, 3rd Shane Newstead

Feature:  1st Shane Newstead, 2nd Nick Stubbs, 3rd Stuart Hall

 

LATE MODELS

Heat 1:  1st Ben Nicastri. 2nd Ross Nicastri, 3rd Dave Robertson

Heat 2:  1st Steve Francis, 2nd Steve Casebolt, 3rd Nathan Disney

Heat 3:  1st Steve Casebolt, 2nd Nathan Disney, 3rd Dave Robertson

Match Race 1:  1st Ben Nicastri, 2nd Nathan Disney, 3rd Steve Casbolt

Match Race 2:  1st Steve Casebolt, 2nd Nathan Disney, 3rd Dave Robertson

Match Race 3:  1st Steve Casebolt, 2nd Ben Nicastri, 3rd Nathan Disney

Match Race 4:  1st Ben Nicastri, 2nd Nathan Disney, 3rd Steve Casebolt

Feature:  1st Nathan Disney, 2nd Ben Nicastri, 3rs Steve Casebolt

 

Corporate Packages Grafton Season Calendar Lismore Speedway Program prize Racing from 6pm Elite
  • A Rock Auto
  • AZA
  • Ballina Concrete Pumping
  • Brauny Protective Services
  • FPV
  • Gibbos
  • Grafton Information Centre
  • Hernes Freight Service
  • Isuzu
  • NBN Television
  • North Coast Bearing Supplies
  • Performance Wholesale
  • Trevan Ford